Головна » Статті » Мої статті

Маски і обличчя

Перші тижні після старту виборів показали, що кампанія буде далека від стерильності. Показово брудною вона обіцяє бути в Київській області, - всі симптоми на яву. Округи Київщини настільки привабливі, що б'ють усі рекорди. Скажімо, в пристоличних округах № 90 і № 95 на місце під парламентським сонцем зареєструвалися і вступили в боротьбу відповідно 48 і 47 кандидатів. Тоді як їх число в найбільш насиченому столичному окрузі не досягає і 40. А в округах сусідніх з Київщиною областей претендентів в 1,5-2 рази менше. Відхилення від середньостатистичних показників пов'язані з масовим застосуванням у столичній області тіньових технологій. Особливо значущі персони йдуть на вибори в оточенні свити технічних кандидатів, для послаблення опонентів використовують клонів-однофамільців. У цьому плані Київщина попереду всіх. Область встигла відзначитися наростаючою гіперактивністю чиновників у виборчому процесі та «прославитися» пожежею на підприємстві одного з кандидатів у ВР, який пов'язується з участю підприємця у виборчій кампанії.

Чиновницька гіперактивність

Початок виборчої кампанії ні Київщині ознаменувалося скандалом, пролив світло на гостре суперництвом між провладними угрупованнями. Голова КОДА А. Присяжнюк, який раніше демонстрував вміння отримувати на виборах потрібний результат, схоже, взяв на себе більше, ніж слід було. Будучи заступником голови облорганізації ПР, він у відсутності голови (віце-прем'єра Ю. Бойко) провів обласні збори ПР, на яких було оголошено висуванці по «мажоритарці». Список потрапив на партійний сайт, його підхопили ЗМІ. Але старші товариші, схоже, не погодились з Присяжнюком, вважаючи його некомпетентним в тому, кого з своїх людей висувати відкрито від ПР, а кого втаємничити. Наступного дня голова КОДА вніс корективи в інформацію. Мовляв, оскільки І. Шилов, М. Поплавський, А. Мостепан не члени ПР, то партія не має права їх висувати, вони підуть самовисуванцями. Однак, експерти засумнівалися в мотивах сказаного і угледіли загострення боротьби між групами впливу укупі з прагненням Присяжнюка ввести більше своїх людей в ВР.

Від округів столичної області регіонали висунули мало діючих нардепів. По суті, тільки П. Мельник та Т. Засуха висунуті «без сучка і задирки», залишивши за собою «свої» округу. І хоча обидва зміцнили позиції у владі, це не гарантує симпатій виборців, коли ті (свідомо чи інтуїтивно) хочуть бачити нові обличчя. Втім, ПР на Київщині надає таку можливість, хоч і дуже своєрідно. За кожним новим обличчям, його успіхами вбачається давно знайома керівна персона з центру.

Скажімо, С. Федоренко - кандидат від ПР в окрузі № 97 за два останні роки зробив карколомну кар'єру. Став депутатом Броварської міськради, де керує депутатською комісією, очолює міськорганізацію ПР. Бізнес керівника фірми «Феско» зростає. Під управлінням подружжя Федоренко виявилося два плавбассейна. Один з них відремонтований із залученням бюджетних коштів, і, судячи з усього, з іншим буде те саме. У діючий плавбассейн та інші спортивні споруди приїжджають важливі персони, там неодноразово був помічений і М. Азаров. Для городян не секрет, що Федоренко є радником глави уряду, його ще називають «масажистом Азарова». Зв'язок кандидата по округу № 98, директора асоціації «Нива Переяславщини» А. Мостепана, що вважається одним з найбільш багатих і впливових підприємців в регіоні, з главою уряду теж не викликає у людей сумнівів. Сприяння глави уряду в фінансірованіяі будівництва великих тваринницьких об'єктів Мостепана на основі державно-приватного партнерства -  на яву, - ті справно вступають в дію. При вивченні списків мажоритарних кандидатів можна знайти не тільки людей Азарова, але і посланців інших високопоставлених чиновників.

 Новачків, яких вирощували, вибудовували для них кар'єру і бізнес, не мало. Більшість з  них на місцевих виборах-2010 стали депутатами облради, очолили міські райорганізації ПР. Штучне накачування політичних м'язів де-факто не зробило з них особливо відомих особистостей. Тому знадобилися технічні кандидати для їх підтримки та висунення клонів-однофамільців для ослаблення опонентів. За масштабами клонування столична область попереду всіх. Лише в окрузі № 98 три кандидати на прізвище Бойко, по два Міщенко і Поліщук. По округу № 93, де зареєстрований екс-спікер О. Мороз, з'явився його однофамілець. Клонів було б більше, якби ЦВК не відмовив у реєстрації ще трьом Олександрам Морозам (один з них навіть Олександр Олександрович), через те що вони проявили недбалість в деклараціях. Засвітилися як клони і цілі партії, особливо яскраво - «Соціалістична Україна», яка висунула по округах близько десятка представників, частина яких виявилася однофамільцями відомих політиків.

Очікувалося, що в округах Київщини будуть переважати представники групи «Росукренерго», і цьому були передумови. Віце-прем'єр Ю. Бойко, не дивлячись на кар'єрний зліт, залишився керівником облорганізації ПР, голова КОДА привів команду представників  нафтогазової галузі, і, незважаючи на подорожчання цін на газ, в області посилено проводиться газифікація з прицілом, що переконливіше бонусу, ніж підведення газу до домівок виборців, немає. Мало хто сумнівався, що для людей з групи Льовочкіна-Бойка область стане трампліном для стрибка в парламент. Але повідець вкоротили і багатьом з потенційних кандидатів доводиться займатися підтримкою більш удачливих однопартійців. Повноправним представником ПР від «газовиків» в мажоритарних округах області став тільки заступник голови правління НАК «Нафтогаз-Україна» С. Кацуба. Зроблено для починаючого політика не мало. Замголови ОДА Т. Подашевська та її люди мало не за руку водять його по округу. Показово, що на окрузі № 92 крім самого Кацуба зовсім випадково з'явилися в якості кандидатів у депутати ще кілька уродженців м. Дергачова Харківської області, де його батько очолює РДА.

Повторення пройденого

Про роль і прийоми роботи голови КОДА в «ДТ» уже писалося навесні нинішнього року в матеріалах про вибори глав Вишневого та Обухова. Відкрита підтримка губернатором провладних кандидатів під час парламентських виборів лише посилилася. Голова обласного відділення КВУ Юрій Бут звернув увагу на те, що місцеві ЗМІ, зовнішня реклама тривалий час використовуються лише в інтересах регіоналів та їхніх союзників. Створюється враження, що у виборчій кампанії беруть участь тільки провладні кандидати. А. Присяжнюк з нагоди офіційного початку виборчої компанії проголосив встановлення «рівних можливостей всіх політичних сил в усіх населених пунктах області». Проголосив, і став діяти. Якщо раніше провладних кандидатів в їх «дарчих» поїздках по округах супроводжували голова РДА та голови міст і сіл, то з недавніх пір до них приєднався губернатор, супроводжуючи цих персон особисто, майже за графіком. Громадські організації зафіксували, що 13 серпня Присяжнюк брав участь у заході, проведеному кандидатом А. Мостепаном в селі Нова Орлиця, 14 серпня їздив по округу з Т. Засухою, 15 - з А. Онищенко ...

Прийоми, добре відпрацьовані під час дострокових виборів, використовуються на парламентських. Пам'ятається, як в Обухові за допомогою рішень місцевої влади, судів політичним опонентам забороняли розміщувати агітнамети, стверджуючи, ніби ті «представляють незручності для громадян» і навіть «загрожують національній безпеці та громадському порядку». Ці прийоми використовуються і зараз. Скажімо, Вишгородський міськрада направила позов до Київського окружного адмінсуду, пропонуючи обмежити політичних опонентів у проведенні заходів. Показово, що як і навесні, в Обухові, Вишгородський міськрада обгрунтовує свої вимоги указом президії Верховної Ради СРСР. Напевно тому, що Конституція України не передбачає прийняття антидемократичних вердиктів - «обмежити шляхом заборони», а гарантує громадянам свободу мирних зборів.

Пожежа з політичним підтекстом

Біла Церква була раніше, і схоже, залишилася для чинної влади міцним горішком. Це одне з небагатьох міст, який регіонали під час переможного бліцкригу на місцевих виборах -2010 приступом взяти не змогли і були змушені домагатися прихильності населення шляхом «облоги». Зміна влади проходила м'якше, ніж в інших регіонах, а в структурах міської влади збереглося більше демократії. Така атмосфера, укупі з традиційною симпатією населення до опозиції врівноважує можливості кандидатів різних політсил на перемогу, що далеко не всім подобається. У місті з'явилася і стала зміцнюватися група амбітних підприємців, які проявляють інтерес до політики. Вгадати, хто як поведеться на парламентських виборах і особливо після них, непросто. Влада занервували. Фаворити час від часу мінялися .. Один час перевага надавалася чинному меру В. Савчуку, потім «міцному господарнику» І, Шилову. Азовсім недавно голова КОДА почав надавати знаки особливої ​​уваги кандидату-самовисуванцю В. Чудновському. При тому, що по Білоцерківському окрузі балотується ціла група представників ПР, саме Чудновськийютовець, який прогнозовано не потрапив у списки об’єднаної опозиції) був удостоєний честі взяти участь і виступити під час святкування Дня Незалежності в Білій Церкві. Відразу після голови КОДА. Чудновський в одному з численних інтерв'ю подеділся планами про те, що вже у вересні відкриває в Білій Церкві колл-центр, «гаряча лінія» якого працюватиме на благо жителів міста цілодобово. Опонентам подібних подарунків не роблять. Без благословення влади неможливо навіть агітнамет встановити, а тут мова йде про цілодобово працюючий колл-центр. Явно, що влада проявила інтерес не до самого центру, а до людини, що його відкриває.

Тим часом, в окрузі № 90 є багато перспективних місцевих політиків, які давно розкручені і відомі. Серед них - Л. Дригало. Вона, хоч і програла боротьбу за посаду міського голови, але за останній час наростила свою впливовість - очолила регіональну організацію Народної партії, її бізнес вийшов далеко за межі міста. І нарешті, розгорнула роботу благодійного фонду. Позиція успішного підприємця, який не з нагоди, а постійно реалізує соцпрограми у якості кандидата у ВР, бездоганна. Експерти відносять її до фаворитів виборчої гонки. Згодом, на день знань близький до сімї  Льовочкіна кандидат за сприяння місцевої влади роздавав школах подарунки.

Тим часом, передвиборна ситуація в Білій Церкві зовсім заплутується. 18 серпня спалахує пожежа на фабриці з виробництва заморожених напівфабрикатів, власник якого, керівник регіональної організації Народної партії Л. Дригало бере участь у виборчих перегонах. Серцевина підприємства - сучасний цех з новим обладнанням, знищена повністю. Пожежа, як стверджувала на прес-конференції Л. Дригало, - це спроба залякати її, спонукати зняти кандидатуру з виборів. На підтвердження такої версії вона повідомила, що їй пропонували зняти свою кандидатуру в обмін на гарантії безпеки бізнесу. Л. Дригало заявила, що подія, не вплине на її плани і вона буде йти на вибори до кінця, але при цьому не назвала політсилу, яка здійснює на неї тиск. Можна очікувати ще більшої колотнечі. А все через те, що представники влади не тільки протистоять опозиції, але й приховано один від одного ведуть свої потаємні ігри. Це ще більше ускладнює і загострює виборчий процес, від нього можна очікувати всього, що завгодно.

Категорія: Мої статті | Додав: boleslav (09.02.2012)
Переглядів: 381 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: