Головна » Статті » Мої статті

ПРАКТИКУМ ДЛЯ КООПЕРАТОРІВ

Вступила до ладу перша в Україні виробничо-навчальна кооперативна ферма

  Численні колгоспно-радгоспні  тваринницькі ферми в Україні, як відомо, без підтримки держави, в умовах відкритої економіки протримались недовго і наказали довго жити.  Але тим, хто прийшов їм на зміну, вже понад два десятиріччя не вдається навіть наблизитися до раніше досягнутих результатів з виробництва м»яса і молока. Справа в тому, що різнобічна, в тому числі фінансова підтримка держави будівництва великих тваринницьких комплексів не дає бажаного результату.  На внутрішньому ринку бракує м»яса і молока і проблеми вирішуються за рахунок імпорту. Ситуацію могли б виправити дрібні селянські господарства, які, як колись, так і тепер продовжують виробляти левову частку тваринницької продукції.  Звісно, за умови їх модернізації, переведення на сучасні рейки. Але біда в тому, що політичні сили, які приходили до влади, обмежувалися констатацією неблагополуччя тваринницької галузі, та виправляти ситуацію не поспішали. Не без підстав вважаючи, що модернізувати дрібні господарства до такого стану, щоб вони могли виробляти придатну для переробки  високоякісну продукцію, можна лише при умові впровадження кооперативних засад. А це справа складна , марудна, до того ж, така, яка не обіцяє чиновникам (як, скажімо, при бу дівництві за підтримки бюджету великих тваринницьких комплексів) ні «відкатів», ні долі в прибутках. В цих умовах паростки кооперації, які з»являлися на місцях, без відповідної підтримки засихали.

Таким чином, зарубіжним інвесторам, які зіткнулися з бракомвисокоякісного молока для переробки, нічого іншого не залишалося, як, заручившись підтримкою місцевих органів влади, зайнятись розвитком кооперативних засад. Піонером  в цій справі виступив всесвітньо відомий виробник молочної продукції – компанія «Данон» за підтримки Міжнародних благочинних організацій  (МБО) «Добробут громад» та «Хайфер Інтернешнл».  За кілька останніх років було реалізовано кілька проектів щодо створення і підтримки обслуговуючих кооперативів в Херсонській, Запорізькій, Кіровоградській, Дніпропетровській областях і Автономній республіці Крим.            

   За цей час було створено кілька десятків обслуговуючих кооперативів. Отримавши матеріально-фінансову підтримку, вони змогли облаштувати десятки холодильних установок, надати селянам кілька сотень доїльних апаратів. На основі міцніючої матеріально-технічної бази обслуговування кооперативів зростало число сімейних ферм, збільшувались їх масштаби. В ряді таких господарств стало утримуватися до десятка та більше корів. На таких фермах вже можна запроваджувати сучасні технології, виробляти молоко не гіршої якості, ніж на спеціалізованих комплексах.

   Приклад першопрохідців дав поштовх до розвитку кооперативних засад в усіх регіонах України.  Число обслуговуючих кооперативів і сімейних ферм, які вони обслуговують, поступово зростає. За їх створення і розвиток активніше беруться місцеві органи влади, справедливо вбачаючи в кооперації ефективний засіб не лише для економічного зростання депресивних територій, а й для соціального розвитку сільських громад. В цих умовах попит на навчання, практичний досвід організації діяльності кооперативів і сімейних ферм стрімко зростає.

  Своєрідним відгуком а цей суспільний запит й стало відкриття в селі Олександрівка Покровського району Дніпропетровської області першої в Україні кооперативної навчальної ферми.  Це сталось 6 листопада. Новий проект, перша черга якого вступила до ладу, базується на попередніх напрацюваннях іноземних партнерів – компаній Данон-Україна, МБО «Добробут громад»,  Хайфер-Інтернейшнл та канадської Агенції міжнародного розвитку.  Показово й те, що в проекті на загальну суму в 1,8 млн. євро  активну участь взяла обласна консультативна служба та місцева влада. І це, за твердженням іноземних спонсорів, додало проекту ефективності. Матеріал з Дніпропетровської обласіт читайте в статті "Школа для кооператорів"

Категорія: Мої статті | Додав: boleslav (12.14.2012)
Переглядів: 323 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: