Головна » Статті » Мої статті

Школа для кооператорів

Щойно відкрита молочна ферма оснащена в повній відповідності з непростими функціями, які належить тут виконувати. По-перше ферма задумувалась як діюче підприємство середнього масштабу, подібні до яких можуть бути створені в будь-якому, навіть невеликому селі. З тим, щоб давати переробним підприємствам високоякісну сировину, а місцевим жителям – високооплачувану роботу. По-друге, окрім виробництва молока ферма має виконувати й іншу не менш важливу функцію. На виробничих дільницях підприємства – блоках утримання худоби і молочному, а також в обладнаному  навчальними посібниками класі – навчатимуться кооператори-тваринники всієї області та з-за її меж. По-третє, виробнича ферма має стати центром, з якого надаватимуться послуги і консультації кооперативним осередкам двох сільських районів.

Виходячи з цих завдань спонсори постарались, щоб підприємство відповідно до свого незвичайного призначення мало сучасну технологію і найновіше обладнання. Для цього було придбано досконалу техніку, закуплені в Австрії 60 нетелів голштинської породи розмістили в приміщенні ангарного типу. Тут сучасним обладнанням оснастили не лише головні цехи , а й допоміжні. Бо яка ферма без надійної бази з вирощування і заготівель кормів. Тож придбано силосопакувальну машину і силосзбиральний комбайн, прес-підбирач, косарки, 5 тракторів. Такий масштабний набір техніки знадобився для того, щоб забезпечити не лише потреби виробничо-навчальної ферми, а й для надання послуг особистим селянським господарствам.

Навчання кооператорів сучасним методам господарювання вже в період проектування і будівництва виробничо-навчального центру призвело до зміцнення  та укрупнення ферм сімейного типу. І для цього є підстави, поскільки члени кооперативу, отримуючи додаткові послуги дістали можливість відремонтувати приміщення своїх домашніх ферм, в ряді випадків оснастити їх доїльними апаратами, автопоїнням чи механізмами для видалення і утилізації гною. Введення в дію першої черги головного кооперативного об’єкту прискорило роботи з модернізації сімейних ферм. Попередні розрахунки свідчать, що ближчим часом більше тисячі селянських родин з 18 сіл  Покровського і Апостольського районів отримують послуги з навчання, вдосконалення методів господарювання.

Для місцевих селян, яким стає все важче переборювати труднощі характерні для дрібних господарств відкриття кооперативної ферми, приїзд інвесторів стали справжнім святом . Виступаючи перед кооператорами президент МБО «Добробут громад» Стівен Поттер нагадав, що  важливу роботу в українському селі Олександрівці спільно фінансували представники Франції, США, Канади та місцевих властей. Об’єднані зусилля дали можливість створити сучасне підприємство, яке без сумніву найліпшим чином вплине на життя місцевих громад. Пан Поттер вважає символічним і багатообіцяючим фактом те, що відкриття унікального закладу відбулося в час, коли світ відзначає рік кооперації.

Генеральний директор компанії «Данон Україна», Даріо Маркетті  в свою чергу наголосив, що відкриття кооперативного центру з сучасного виробництва і навчання стало добрим прикладом не лише для України, а й для світової кооперативної практики. При цьому  зазначив, що компанія має намір  ознайомити своїх постачальників з інших країн з діяльністю кооперативної ферми зведеної в Україні. Для того, щоб вони могли переконатися, що можна зробити, коли об’єднати зусилля.

Об’єднати значить захистити

Для того, щоб фінансова допомога міжнародних інвесторів-благодійників стала ефективною треба було на місцях провести велику підготовчу роботу. Насамперед, об’єднати розрізнених селян в потужні структури. Для цього в Дніпропетровській області створили об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів «Господар». Об’єднаними зусиллями кооператори змогли з допомогою спонсорів заснувати, оснастити всім необхідним підприємство «Молочарське» з виробничо-навчальним центром, набором техніки і обладнання для надання широкого спектра послуг особистим селянським господарствам з метою перетворення їх в сучасно оснащенні сімейні ферми. Управління «Молочарським» здійснюється об’єднанням кооперативів, членами яких є дрібні виробники – власники особистих та фермерських господарств. Показовий момент. Крім зведеної виробничо-навчальної ферми кооператори отримали в своє розпорядження реставровані приміщення бувшої колгоспної ферми. З тим, щоб утримувати в них та лагодити кормозбиральну техніку, призначену для надання послуг кооперативу та селянським господарствам.

Якісний скачок в розвитку кооперативних засад в окремо взятій області став можливим завдяки реалізації програми підтримки селянських господарств, їх залучення до кооперації. З обласного бюджету було виділено кошти на придбання двох автомашин-молоковозів для потреб обслуговуючих кооперативів, та кілька десятків доїльних апаратів – для сільських хазяїв. Відчувши підтримку багато хто з них приступив до створення сімейних ферм. Так, жителька Олександрівки Юлія Василевська, яка тривалий час утримує в особистому господарстві дві корови після таких змін залишила на плем’я для поповнення молочного стада ще три телички. Через рік у неї буде повноцінна сімейна ферма з механічним постачанням води, автоматичним доїнням. І число таких селян, які, відчувши підтримку, взялись за створення сімейних ферм, зростає.

Успішному становленню кооперативних засад в значній мірі сприяє те, що в області, за підтримки Канадської агенції з міжнародного розвитку створено обласну консультативну організацію з реалізації сільськогосподарських проектів. Саме вона узагальнює напрацювання, розповсюджує досвід кооператорів. Роботи в цьому напрямі, вважає голова консультативної служби Максим Максимов, непочатий край. Було б добре, вважає він, якби зусилля міжнародних благодійників і місцевих органів влади підтримали державні структури. Тоді процес переведення дрібних селянських господарств на сучасні рейки пішов би набагато швидше.

Вже в ході практичної діяльності з введення до ладу виробного-навчального кооперативного центру, комплектування стада спеціалісти звернули увагу на ще одну проблему. Виявилося, що саме комплектування стада високоудійними коровами є найбільшою проблемою. Вартість племінного молодняка КРС в Канаді, скажімо, набагато менша ніж в Україні. І щоб прискоренно розвивати скотарство слід насамперед відновити систему вирощування маточного поголів’я. Врахувавши ситуацію, кооператори прийняли рішення розширити функції нової ферми, створити при ній додатковий підрозділ, який би вирощував племінних теличок для поповнення сімейних ферм кооператорів.

Категорія: Мої статті | Додав: boleslav (11.13.2012)
Переглядів: 376 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: